Atrakcje - Oddech historii – Bateria Blüchera w Ustce

Oddech historii – Bateria Blüchera w Ustce


Burzliwa historia Polski odcisnęła swoje szczególne piętno na terenach przygranicznych, do których zaliczyć należy także Pomorze. Przez wieki przechodząc z rąk słowiańskich w germańskie i z powrotem, wzbogacało się o związane z często poplątanymi losami zabytki sakralne, świeckie czy militarne. Ślad tych ostatnich po dziś dzień znaleźć możemy na przykład w Ustce, gdzie przy znanej trasie spacerowej znajdują się tzw. bunkry Blüchera.

Niemieckie plany obronne


Frapujące wędrujących przez wydmy usteckiej plaży zachodniej żelbetowe konstrukcje to pozostałości po wzniesionych przez Niemców na przełomie 1938 i 1939 r. fortyfikacjach. Początkowo ponoć planowali oni zbudować w Ustce wielki port wojenny. Bojąc się polskiego desantu, zdecydowali się jednak na skonstruowanie dwóch działobitni, typowych budowli obronnych.

Te zaś oraz 3 stanowiska ogniowe, połączone systemem podziemnych, krętych korytarzy ze stanowiskiem dalmierza, punktem dowodzenia i mogącymi jednocześnie pomieścić ok. 40 żołnierzy sypialniami wyposażonymi w ubikacje, w stanie dobrym przetrwały do dziś. Całość ochrzczono mianem Baterii Blüchera dla uczczenia pochodzącego ze Słupska legendarnego pruskiego feldmarszałka okresu napoleońskiego, Gebharda Blüchera, który był patronem tutejszego pułku kawalerii.

Jak i kiedy zwiedzać

Od maja do września bunkry zwiedzać można codziennie od 10:00 do późnego wieczora. Poza sezonem jest to możliwe po uprzedniej rezerwacji telefonicznej (698 669 446).  Bilet uprawniający do samodzielnego zwiedzania części nadziemnej kosztuje 3 zł. Jeśli chcemy wraz z przewodnikiem zwiedzić także część podziemną, koszt biletu normalnego to 10 zł, ulgowego – 5 zł.

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.